Candida diéta táblázat és receptek: itt a könnyen betartható minta étrend!

Candida diéta táblázat és receptek: itt a könnyen betartható minta étrend! Melyek a Candida albicans gomba tünetei és mit ehetünk Candida betegség esetén (tiltott és fogyasztható élelmiszerek)? A Candida teszt és a tünetek alapján könnyen kideríthető, hogy Candida fertőzés okoz-e panaszokat. Ha igen, akkor ajánlott a Candida étrend betartása, mely nem olyan nehéz, mint sokan gondolják. Oldalunkon több Candida recept is megtalálható, melyek alapján elkészíthetőek a megfelelő ételek, és gyorsabb lehet a gyógyulás. De nézzük kicsit részletesebben is, hogy mi az a Candida, miért és kinél okoz tüneteket, illetve ezeket vajon milyen módon kell kezelni és gyógyítani.

Minden egészséges ember szervezetében megtalálható a Candida albicans nevű élesztőgomba, mely optimális esetben nem is okoz panaszt. Azonban a szervezet egyensúlyát számos eset felboríthatja, így például a nem megfelelő táplálkozás, a tartós antibiotikumos kezelés, az immunrendszer általános gyengesége illetve nőknél a fogamzásgátlók szedése. Ezekben az esetekben elszaporodhat az emberi szervezetben a Candida gomba, és súlyos fertőzést okozhat az emésztőrendszerben, a bőrön vagy a szájüregben. A Candida fertőzés leggyakoribb tünetei az állandó fáradtság, a levertség, alvászavar, migrén, hullámzó kedélyállapot, emlékezetzavar, hirtelen jelentkező éhségérzet. Emellett tünetek lehetnek még a viszketés az orr, a szem és a fül környékén, és az alsó testtájakon.

Azonban számos, az előzőekben említett esetben nem gondolnak az emberek candidás fertőzésre, mivel a a köztudatban inkább az terjedt el, hogy az étkezés utáni puffadás, a székrekedés, hasmenés és esetleg szívpanaszok utalhatnak Candida fertőzésre. Azt is érdemes tudni, hogy a candidiasis nem kizárólag a nők betegsége, férfiaknál is előfordul. A Candida fertőzést gyakran előzi meg hosszabb ideig fennálló antibiotikum-használat, szteroid hormonok vagy fogamzásgátlók szedése. További tünet lehet Candida betegség esetén, hogy a beteg gyakran kívánja az élesztőben és szénhidrátban gazdag ételeket, a cukrot és az édességet. Persze ezekre nem az emberi szervezetnek, hanem a Candida gombának van szüksége az életben maradáshoz.

Mivel a gombák, így a Candida gomba sem kedveli az oxigénben gazdag környezetet, így a szervezetben lévő oxigénszint növelése nagy mértékben hozzájárul visszaszorításukhoz. Erre a legjobb módszer a gyakori, friss levegőn végzett testmozgás. Lényeges, hogy gombás fertőzés esetén a beteg sok nyomelemet (folsav, magnézium, biotin, réz, kalcium, króm, cink, lítium) és vitamint (A, B, B3, B6, C, E) vigyen be szervezetébe. A Candida elleni hatásos kezelés csak abban az esetben lesz tartós, ha a beteg legalább 3-6 hónapig tartó szigorú diétát tart.

Mit nem szabad enni Candida esetén?

Szigorúan tilos fogyasztani ezen időszak alatt minden, élesztőt tartalmazó élelmiszert, vagyis kenyeret, péksüteményt, édes és sós süteményeket illetve a kelt tésztákat. Ugyancsak kerülni kell a mézzel vagy cukorral készített ételeket és italokat; ilyen tiltott élelmiszerek például a mustár, ketchup, kész salátaöntetek, gyümölcsjoghurtok és lekvárok. De nem szabad enni aszalt vagy kandírozott gyümölcsöket sem, sőt a magas cukortartalmú nyers gyümölcsöket sem, tehát többek között tiltólistára kerül a szőlő, a narancs, a banán, a füge, a datolya és a dinnye. Mivel a Candida is egy bizonyos fajtájú gombaféle, így a diéta alatt nem szabad olyan tejtermékeket sem enni, melyek valamilyen gombakultúrával készültek, ilyenek a camembert jellegű sajtok, a kefir. Szintén nem szabad fogyasztani erjesztett élelmiszereket, melyek például az ecet, bor, sör, szójaszósz, kovászos uborka és a savanyú káposzta.

Mit ehetnek a Candida betegek?

Candida étrend táblázat: mit ehetnek a candidások? Számos ételt kifejezetten előnyös fogyasztani, ha Candida ellen küzdünk. Az előzőekben annyi minden hétköznapi ételt felsoroltunk, hogy sokan azt gondolhatják, hogy a Candida betegek szinte semmit sem ehetnek. Szerencsére azonban egyáltalán nincs így. Hiszen nyugodtan fogyaszthatnak salátaként friss zöldségeket, vagy ezeket elkészíthetik főzeléknek, levesnek vagy párolva. A candidások számára nem ártalmas a rozs, a hajdina, a zab, a barna rizs, a natúr gabonapelyhek, az előzőekben említett gabonákból készült kenyerek, de ehetnek teljes kiőrlésű lisztből készült tésztákat vagy durum tésztát is.

Milyen gyümölcsöt szabad a Candida betegnek enni? A nyugodt szívvel ajánlott gyümölcsök, felsorolásszerűen: ribizli, málna, alma, szeder, egres, meggy, szilva. Ezeken kívül engedélyezett a candidások számára az olajos magvak és a tojás fogyasztása is. Főzéshez viszont a leginkább ajánlott olaj az olívaolaj. Néhány tejterméket szintén megehetnek, így például a 0%-os zsírtartalmú joghurtokat, valamint a sovány túrót, feta és mozzarella sajtokat.


Vannak egyébként olyan természetes gomba- vagy vírusölő gyógynövények is, melyek elősegítik a Candida betegségből történő gyógyulást. Az egészséges táplálkozás során ezekre jó példa a babérlevél, a diófa levél, a feketeürömfű gyökér, a szegfűszeg, a sóskaborbolya, a grépfrútmag, és természetesen a mindenre jótékony hatással bíró fokhagyma.

Candida étrend táblázat - A Candida diéta során fogyasztható ételek listája:

Zöldségek

káposzta, karfiol, zeller, mángold, uborka, spárga, avokádó, brokkoli, kelbimbó, padlizsán, fokhagyma, kelkáposzta, paradicsom, cukkini, spenót, sóska, póréhagyma, hagyma, paprika, retek, fehérrépa

Tejtermékek, tejpótlók, élő joghurtok

kecsketej, rizstej, kókusztej, mandulatej, zabtej, kevés juhtúró, élőflórás natúr joghurt, probiotikumok, kevés mozzarella sajt

Fehérjék

tojás, csirkehús, marhahús, minden sovány hús

Gabonafélék

köles, árpa, hajdina, zab, zabliszt, zabkorpa, zabpehely, barna rizs, rozs, vadrizs, teljes kiőrlésű termékek

Hidegen sajtolt olajok

kókuszzsír, olívaolaj, szezámolaj, tökmagolaj, makadámi, olaj, mandulaolaj, lenmagolaj, sáfrányolaj, napraforgóolaj

Fűszerek

bazsalikom, fekete bors, cayenne bors, koriander, fahéj, kömény, paprika, szerecsendió, rozmaring, tárkony, kurkuma, kakukkfű, curry, kapor, fokhagyma, gyömbér, oregánó

A Candida diéta során TILTOTT ételek:

kefir, élesztő, élesztővel készült ételek, sör, bor, pezsgő, cider, sajt (a legtöbb fajta), fehér kenyér, zsemle, kifli, fehér rizs, bulgur, árpa, glutént tartalmazó tészták, tehéntej, tejföl, tejszínhab, fagyi, édességek, kechup, majonéz, mustár, szószok, salátaöntetek, margarin, szendvicskrémek, szárított gyümölcs, szójatermékek, dinnye, gomba, gyümölcslevek, tenger gyümölcsei, árpa-, rozs-, és búzaliszt (az összes gluténtartalmú lisztféle), zselatin, szárított zöldfűszerek, édesítőszerek

Candidások kenyere - recept

Az alábbi recept alapján készített házi kenyeret úgy is lehet nevezni, hogy a Candidások kenyere, mely teljesen élesztőmentes, és akár egy hétig is eláll, így érdemes elkészíteni és kipróbálni! Alapanyagok: 1kg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, hidegen sajtolt olívaolaj, víz, só, két teáskanál szódabikarbóna, kömény, tökmag, napraforgómag vagy lenmag, izlés szerint.

Elkészítés: keverjük hozzá a liszthez a szódabikarbónát, ez helyettesíti az élesztőt. Adjunk hozzá annyi vajat, majd pedig vizet, hogy ragacsos legyen a tésztánk. Ízlés szerint lehet sózni, fűszerezni, majd ezután jól gyúrjuk össze. Kenjük ki vékonyan olajjal a megfelelő méretű tepsit vagy sütőformát, majd a közepesnél kicsit kisebb hőfokon legalább egy órán keresztül süssük. A sütőből történő kivétel előtt érdeme megszúrni valamivel a kenyeret, hogy rendesen átsült-e. Ha kész, a még meleg kenyeret vagy lepényt kenjük meg egy kevés vízzel.

Az alábbi táblázat tartalmaz egy minta étrendet, melyből jól látszik, hogy a candidás betegek sokkal kevesebb szénhidrátot vihetnek be szervezetükbe. Ez viszont azt jelenti, hogy Candida diéta esetén a betegek többsége fogyni fog, éppen ezért érdemes odafigyelni arra is, hogy nehogy túlzott fogyás következzen be, hiszen az viszont egyéb, nem kívánt betegségeket okozhat a jövőben. A Candida diéta elkezdése előtt mindenképpen érdemes kezelőorvos tanácsát és véleményét is kikérni!

MINTA ÉTREND CANDIDA BETEGEK SZÁMÁRA

HÉTFŐ

REGGELI

Rozskenyér vajjal, sonkával, zöldpaprikával, tea citrommal

EBÉD

Párolt hal salátával, köles körettel

VACSORA

Paradicsomleves, húsos palacsinta zöldségágyon

KEDD

REGGELI

Sovány joghurt, olívabogyó, paradicsom, túró, fokhagyma, teljes kiőrlésű kenyér

EBÉD

Fűszeres natúr sült csirkemell héjában főtt krumplival, céklasalátával

VACSORA

Pirítós barna kenyérből, vaj, paradicsom, főtt tojás

SZERDA

REGGELI

Natúr müzli és kecsketej

EBÉD

Roston sült lazac barna rizzsel, zöldkörettel

VACSORA

Zöldségleves, hajdinakása csirkecsíkokkal

CSÜTÖRTÖK

REGGELI

Rántotta salátával, rozslisztből készült kifli, tea

EBÉD

Spenótfőzelék (liszt helyett főtt krumplival sűrítve), tükörtojás

VACSORA

Sonkás, mozarrellás szendvics teljes kiőrlésű kenyérből

PÉNTEK

REGGELI

Főtt tojás rozskenyérrel, paprika, uborka, tea

EBÉD

Zöldségleves, teljes kiőrlésű lisztből készült palacsinta túróval

VACSORA

Tojásos lecsó, élesztő nélküli tönkölykenyér, ásványvíz

SZOMBAT

REGGELI

Fahéjas zabkása lenmaggal, olívaolajjal és almával

EBÉD

Brokkoli leves, teljes kiőrlésű tészta zöldségraguval

VACSORA

Juhtúróval sült pulykafilé zöldséges barna rizzsel

VASÁRNAP

REGGELI

Pirítós teljes kiőrlésű kenyérből, tökmagolaj, sonka, tea

EBÉD

Grillezett csirkemell barna rizzsel, paradicsom- vagy uborkasalátával

VACSORA

Héjában főtt krumpli vajjal és párolt tengeri halfilé zöldsalátával

Testtömeg index táblázat 2023 a BMI kalkulátor alapján nőknek és férfiaknak

A hasi elhízás okai és veszélyei, hatékony trükkök a hasi zsír ellen

E-számok: az egészséges táplálkozás csak a megfelelő adalékanyagoktól függ?

Magas koleszterin érték és oka: mit jelent az LDL- és a HDL-koleszterin?





Friss

A weblap bizonyos funkcióinak működéséhez és a célzott hirdetésekhez sütikkel (cookie-kal) gyűjt névtelen látogatottsági információkat. Ha nem engedélyezi őket, számítógépe böngészőjében bármikor beállíthatja a tiltásukat / eltávolításukat. Az oldal böngészésével hozzájárul a sütik használatához. Részletes leírás